Dekalog Motocyklisty

Urso Branco

Urso Branco

Z wykształcenia technik informatyk i pedagog. Z zawodu instruktor nauki jazdy. Fascynat doskonalenia techniki jazdy. Posiada uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii A, B, B+E, C, C+E, D, D+E oraz uprawnienia do szkolenia kandydatów na kierowców kategorii A i B. Instruktor w Szkole Motocyklowej MotoNiedźwiedź.

czwartek, 05 maj 2022 08:21

Ciuchy cz. 4 - Siedmiomilowe buty

(Przeczytasz w: 5 - 9 minut)

Buty motocyklowe. Chyba najbardziej niedoceniana i najbardziej bagatelizowana część ubioru motocyklisty. Wystarczy w sezonie zerknąć na kilku motocyklistów i szybko przekonamy się, że obuwie motocyklowe wybierają albo Ci najbardziej świadomi i posiadający już doświadczenie oraz umiejętności, albo Ci którzy mają sporo kasy i stać ich na firmowe ciuchy od czubka głowy po palce u stóp. I broń Boże nie mam zamiaru tutaj oceniać niczyich zamiarów, ani tego czy kupił coś świadomie czy tylko chciał zaszpanować. Bezpieczeństwo to bezpieczeństwo niezależnie od zamiarów. Jednak zdecydowana większość użytkowników jednośladów, tych którzy używają maszyn albo sporadycznie, albo na krótkie odcinki, albo dopiero zaczyna wchodzić w świat dwóch kołek, niestety lekceważy obuwie, co jest poważnym błędem.

(Przeczytasz w: 3 - 6 minut)

Rękawice motocyklowe. Element stroju motocyklowego często spychany na drugi plan. Gdy już wydamy kupę kasy na motocykl, kask i kurtkę, być może i spodnie, to do kompletu od biedy kupujemy najtańsze rękawice. Po co przepłacać? Czy rękawice są aż tak ważne, żeby płacić za nie kilka stów? Sprawdźmy.

(Przeczytasz w: 11 - 21 minut)

Długo zastanawiałem się jak zabrać się za ten artykuł. Co napisać. Z jednej strony chciałem napisać Wam wszystko o ubraniach, z drugiej miałem świadomość że gdybym to zrobił, wyszłoby dzieło grubości nie przymierzając „Ogniem i mieczem”. Ilość stosowanych rozwiązań w ciuchach motocyklowych może przyprawić o zawrót głowy i ciężko opisać to w sposób zwięzły, treściwy i interesujący. Natomiast sam wybór między skórą a tekstyliami to jak wybór między świętami Wielkiej Nocy a Bożym Narodzeniem. Dlatego, tego wyboru będziecie musieli dokonać sami. Ja skupię się jedynie na plusach i minusach obu rozwiązań. Obu? A może jest trzecia droga?

czwartek, 20 styczeń 2022 08:00

Bieszczadzki Road'and'Roll

(Przeczytasz w: 2 - 4 minut)

"...W życiu piękne są tylko chwile..."

Takie piękne chwile mieliśmy okazję przeżyć w ostatni weekend. Co prawda nie planowaliśmy już nigdzie dalej jechać w tym sezonie. Przecież nie tak dawno pojechaliśmy na MotoWrzesień. Jednak Grzegorz, absolwent naszego kursu oraz uczestnik dwóch poprzednich wyjazdów, nie dał za wygraną. Skoro jest pogoda to trzeba jechać. I tym sposobem w trzy dni zrobiliśmy ok 750 km. Podziwialiśmy widoki i pokonywaliśmy kolejne zakręty bieszczadzkich szos.

środa, 29 grudzień 2021 20:35

Dookoła Tatr - MotoMajówka 2017

(Przeczytasz w: 2 - 4 minut)

Odkopuję swoje archiwa z początków MotoNiedźwiedzia. Pierwszą imprezą przeze mnie zorganizowaną dla moich kursantów była MotoMajówka w 2017 roku. W zamyśle miała to być impreza cykliczna, dla początkujących motocyklistów, którzy chcą się nauczyć czegoś więcej. Impreza udała się w 100%. Poniżej przeczytacie wspomnienia z tego wyjazdu.

(Przeczytasz w: 3 - 6 minut)

Gdy przychodzi nam na myśl motocykl, to pierwszym skojarzeniem jest prędkość. Wspaniałe maszyny, potrafiące w ułamku sekundy rozpędzić się do gigantycznych prędkości. I w zasadzie każdy głupi potrafi odkręcić manetkę do oporu. Problem zaczyna się zazwyczaj, gdy trzeba skutecznie i równie szybko tą prędkość wytracić.

(Przeczytasz w: 4 - 7 minut)

Każdy właściciel pojazdu silnikowego raz na jakiś czas jedzie wymienić olej w silniku. Bo tak mówi instrukcja. Ale czy zastawialiście się kiedyś, jakie właściwości i funkcje ma olej silnikowy? Jaką pracę musi wykonać ten płyn? A wcale łatwo nie ma. W tym artykule znajdziesz informacje, które każdy początkujący motocyklista powinien znać.

(Przeczytasz w: 3 - 6 minut)

Skoro już powiedzieliśmy A to wypadałoby powiedzieć też B. Skoro zaczęliśmy temat mechaniki (tak wiem, mocno powiedziane), to dziś pociągniemy ten wątek. Kupiliśmy motocykl, wiemy już jak sprawdzać podstawowe elementy mające wpływ na bezpieczeństwo, natomiast dziś opowiem Wam o tym jak dbać o prawidłową eksploatację Waszej maszyny.

środa, 10 listopad 2021 09:54

Pierwszy polski seryjny motocykl - CWS M55

(Przeczytasz w: 3 - 5 minut)

11 listopada. Tego dnia obchodzimy chyba drugie po 3 maja najważniejsze święto narodowe. Święto Niepodległości. Polska po 123 latach niewoli i rozbiorów, znów stała się suwerennym i niepodległym Państwem. Święto świętem – powiecie - ale co do jasnej Anielki ma to wspólnego z motocyklami? Ano tyle, że święto to, jest idealnym momentem aby opowiedzieć parę słów o pierwszych polskich motocyklach.

Dział: Aktualności
(Przeczytasz w: 4 - 8 minut)

Zakup motocykla, a właściwie podpisanie umowy to dopiero początek biurokracji. Przed nami wizyta w Urzędzie Skarbowym i Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego. Do tego trzeba ubezpieczyć pojazd. A na wszystko mamy określony czas. Niedopełnienie obowiązków lub spóźnienie się może nas dużo kosztować. Nawet 14 tysięcy złotych.