Poradnik Początkującego Motocyklisty

czwartek, 04 listopad 2021 09:32

Procedury i rejestracja po zakupie motocykla z Polski

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
(Przeczytasz w: 4 - 8 minut)

Zakup motocykla, a właściwie podpisanie umowy to dopiero początek biurokracji. Przed nami wizyta w Urzędzie Skarbowym i Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego. Do tego trzeba ubezpieczyć pojazd. A na wszystko mamy określony czas. Niedopełnienie obowiązków lub spóźnienie się może nas dużo kosztować. Nawet 14 tysięcy złotych.

W tym artykule zajmę się dwoma scenariuszami. Zakupem motocykla używanego w Polsce oraz zakupem nowego motocykla w polskim salonie. O procedurach w przypadku zakupu motocykla z zagranicy opowiem innym razem.

 

Zakup motocykla używanego w Polsce

Zacznę od motocykli używanych bo nie da się ukryć, że w naszym kraju to jednak takich transakcji jest najwięcej. Motocykle używane kupują zazwyczaj właśnie osoby początkujące, choć mam przyjemność znać świeżaka, który kupił sobie na pierwszy motocykl Indiana Scouta Bobbera. Sama procedura pozakupowa nie jest jakoś specjalnie skomplikowana, jednak trzeba koniecznie pamiętać o obowiązujących nas terminach.

 

W dniu zakupu

Jeśli zdarzyło Wam się kupić motocykl bez ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej, choć taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, to Waszym najważniejszym obowiązkiem, jest ubezpieczyć pojazd jeszcze w tym samym dniu. Według polskich przepisów, pojazd musi mieć tak zwaną ciągłość ubezpieczenia. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nawet 5 lat później może do Was wysłać żądanie opłacenia kary za brak ciągłości ubezpieczenia OC pojazdu. Co więcej bez aktualnego OC nie zarejestrujecie motocykla. Dlatego nie ma co zwlekać.

Motocykl możecie ubezpieczyć na aktualne numery rejestracyjna (stawka wyliczana jest na podstawie kodu pocztowego nabywcy) a potem aneksem do umowy zmienić same numery na polisie.

Jeżeli motocykl posiadał ubezpieczenie to sprawa jest prostsza. Aktualne ubezpieczenie przechodzi na nabywcę. Czy się opłaca? To już inna kwestia, ważne, że nie musicie na szybko nic robić. Problemem jest jednak to, że ubezpieczyciel po zakupie pojazdu robi automatycznie rekalkulację ubezpieczenia i jeśli uzna, że Wasze zniżki są niższe niż poprzedniego właściciela lub stawka ubezpieczenia w Waszej miejscowości jest wyższa, wyśle Wam pismo z informacją, że jeśli chcecie kontynuować aktualne ubezpieczenie musicie dopłacić do obowiązującej Was stawki.

Tym sposobem, moja żona dostała pismo, że jeśli chce kontynuować ubezpieczenie nowozakupionego Transalpa musi dopłacić bagatela.... 1000 pln. Dlatego prawie zawsze bardziej opłaca się wypowiedzieć aktualne ubezpieczenie i poszukać innej oferty.

 

Do 14 dni od daty zakupu

Kolejny ważny termin to 14 dni. Okres ten biegnie poczynając od dnia następującego po podpisaniu umowy i dotyczy dni kalendarzowych! Czyli biegnie również przez soboty i niedziele.

Jeżeli kupiliście motocykl od osoby prywatnej a nie od firmy lub z komisu (na umowę kupna a nie na fakturę) to w ciągu tych 14 dni musicie złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PCC-3 oraz uwaga! zapłacić podatek w wysokości 2% od wartości motocykla. Jeżeli spóźnicie się z deklaracją lub z przelewem, to US może Was ukarać mandatem w wysokości do nawet 14 tysięcy złotych.

Piszę tutaj o 2% od wartości pojazdu a nie od kwoty wpisanej na umowie kupna. Częstą praktyką w naszym kraju jest wpisywanie do umowy kwoty dużo niższej niż faktycznie płacona, z nadzieją, że uda się zapłacić niższy podatek. Jednak to rozwiązanie ma dwie poważne wady.

Po pierwsze, US określa wysokość podatku od średniej rynkowej wartości danego pojazdu i jeśli uzna, że kwota którą zapłaciliście jest rażąco niższa od tej średniej to i tak zmusi Was do dopłaty do tej średniej.

Po drugie, w sytuacji gdy okaże się, że kupiony przez Was motocykl posiada wady i zechcielibyście go oddać sprzedającemu, nie odzyskacie pełnej kwoty bo nie udowodnicie, że zapłaciliście więcej skoro na umowie jest taka kwota jaka jest.

Dlatego kupując motocykl nie kombinujcie. Nie opłaca się.

Ten krok możecie w całości wykonać przez internet. My złożyliśmy deklarację korzystając ze strony podatki.gov.pl. Pozwoliło to zaoszczędzić czas i w dobie pandemii ograniczyć kontakt z ludźmi, jednak trzeba mieć na uwadze, że strona ta pozostawia wiele do życzenia pod względem ergonomii i czytelności.

Deklaracji PCC3 nie musicie składać jeśli kupiliście motocykl na fakturę lub jego wartość jest niższa niż 1000 pln.

 

Do 30 dni od daty zakupu

W ciągu miesiąca od daty zakupu musicie złożyć wniosek o rejestrację motocykla. Sama procedura rejestracji może się wydłużyć, jednak dla nas ważne jest, abyśmy właściwy wniosek złożyli do 30 dni od daty zakupu.

Rejestracji pojazdu dokonujemy w miejscu zamieszkania a nie zameldowania. Ma to dla nas znaczenie o tyle, że jeśli mieszkamy na drugim końcu Polski to nie musimy specjalnie wracać do własnego powiatu. Z drugiej strony warto rozważyć taki krok, bo może się okazać, że w miejscu zameldowania mamy niższą składkę ubezpieczenia OC. Zazwyczaj w dużych miastach ubezpieczyciele mają wyższe stawki niż na wsiach.

 

Procedura rejestracji

Potrzebne dokumenty

 • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
 • dowód zakupu (umowa kupna lub faktura)
 • aktualny dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu
 • tablica rejestracyjna (czysta)

Z powyższymi udajecie się do Wydziału Komunikacji właściwego dla miejsca gdzie chcecie rejestrować pojazd. Jeśli nie wiecie do którego urzędu powinniście się udać, wystarczy w Google wpisać "Wydział Komunikacji miejscowość_w_której_chcecie_rejestrować_pojazd".

UWAGA! Nie kupuj pojazdu, do którego właściciel nie posiada dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu. Odtworzenie tych dokumentów może wiązać się dla Ciebie z szeregiem problemów, a nie po to przecież kupujemy motocykl aby jeździć po urzędach.

Po wypełnieniu wniosku o rejestrację (dostępny jest na miejscu lub można wypełnić go w domu pobierając wcześniej ze strony danego Wydziału) złożeniu wszystkich dokumentów, urzędnik zacznie proces rejestracji, a Wy zostaniecie poproszeni o dokonanie opłat.

Opłaty rejestracyjne

 •  tablica rejestracyjna - 40 pln
 • dowód rejestracyjny - 54 pln
 • pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód rejestracyjny) - 13,50 pln
 • naklejka legalizacyjna na tablicę - 12,50 pln
 • opłata ewidencyjna - 1,50 pln
 • RAZEM - 121,50 pln
 • Tablica indywidualna - 500 pln

Po złożeniu wszystkich dokumentów i uiszczeniu opłat, urzędnik wyda Wam nową tablicę rejestracyjną oraz tzw. miękki dowód rejestracyjny. Z tym kompletem możecie już legalnie jeździć swoim motocyklem. W terminie do 30 dni (w praktyce ok 14 dni) dostaniecie powiadomienie, że czeka na Was do odbioru stały dowód rejestracyjny.

Jeżeli rejestrujecie pojazd w tym samym powiecie w którym już był zarejestrowany, nie musicie zmieniać tablic dzięki czemu zaoszczędzicie 40 pln.

Zgodnie z planowanymi zmianami od 31 stycznia 2022 roku, w całym kraju zniesiony zostanie obowiązek zmiany tablic rejestracyjnych jeżeli kupimy pojazd, który wcześniej był już zarejestrowany na terenie RP. Warunkiem będzie to, aby używana tablica był czytelna, nie uszkodzona i zgodna z aktualnym wzorem. Więc jeśli nie będzie Wam zależało na tym aby mieć tablice zaczynające się na "wasze" litery to rejestracja będzie tańsza.

Rejestracja przez Internet

Czysto teoretycznie istnieje możliwość rejestracji nowo nabytego pojazdu przez Internet. Oszczędność czasu i wygoda. Ehhhh gdyby to tylko było takie proste..... Piszę, teoretycznie, bo znam osobę, której udało się w ten sposób pojazd zarejestrować. W praktyce przeglądając wszelkie fora internetowa, co rusz można natknąć się na opinie, że system nie działa. Problemem jest fakt, że nie ma tak jak w przypadku PCC-3, jednego centralnego miejsca gdzie można by dokonać rejestracji on-line. To czy w danym starostwie jest możliwość zdalnego zarejestrowania pojazdu czy też nie, zależy od samego starostwa. W praktyce więc, w jednych urzędach ta funkcja działa, w innych nie.

Tak czy owak, chcąc zarejestrować pojazd przez Internet musicie mieć podpis kwalifikowany lub profil zaufany, a dodatkowo założyć konto na portalu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Musicie też zeskanować wszystkie dokumenty, które przynieślibyście do urzędu i wgrać je na serwer w momencie wypełniania internetowego formularza rejestracji.

My jednak postawiliśmy w tym wypadku na tradycję i udaliśmy się fizycznie do naszego Wydziału Komunikacji. Osobiście bardziej wolę tę opcję, chociażby z tego powodu, że gdy ładnie uśmiechnę się do pani urzędnik, to zazwyczaj pozwala mi wybrać sobie numer rejestracyjny, który najbardziej mi się podoba z aktualnej dostępnej puli nowych numerów :)

UWAGA! W dobie panującej pandemii, w niektórych Wydziałach Komunikacji wymagane jest wcześniejsze umówienie się na konkretny termin wizyty! Sprawdźcie to na stronie danego wydziału, zanim do niego pojedziecie!

 

Zakup nowego motocykla w salonie w Polsce

Tutaj nie ma się za bardzo co rozpisywać, ponieważ terminy i procedura są identyczne jak w przypadku zakupu motocykla używanego. Zmieniają się jedynie dokumenty potrzebne do rejestracji nowego pojazdu. Dodatkowo, nie musimy niczego zgłaszać w Urzędzie Skarbowym.

 

W dniu zakupu

W dniu zakupu, który jest określony daną na fakturze musicie obowiązkowo ubezpieczyć nowy motocykl. Możecie to zrobić na podstawie numeru VIN, który i tak podajecie w Towarzystwie ubezpieczeń, bo i tak numeru rejestracyjnego jeszcze nie macie.

 

Do 30 dni od daty zakupu

Tak samo jak w przypadku motocykla używanego macie 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację. Ale kto będzie tyle czekał gdy jeszcze pachnąca nowością maszyna czeka.

 

Procedura rejestracji

Sama procedura rejestracji oraz opłaty są identyczne jak w przypadku motocykla używanego

Potrzebne dokumenty

 • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
 • faktura VAT
 • świadectwo homologacji - wydaje je salon
 • karta pojazdu - wydaje ją salon

 

Ubezpieczenie

Młodzi posiadacze pojazdów, często mają pod górę jeśli chodzi o ubezpieczenia. Wyższe stawki, zwyżki za wiek i za staż za kierownicą, itd. Czasem znalezienie dobrego ubezpieczenia a w dodatku takiego, które nie zrujnuje nam przesadnie kieszeni jest problematyczne. Zwłaszcza samemu. Od lat korzystam z usług mojej koleżanki, która zajmuje się ubezpieczaniem wszystkiego i to jej powierzam znalezienie dla mnie najkorzystniejszej oferty.

Dlatego, jeśli nie posiadacie swojego zaufanego brokera zachęcam Was do skorzystania z usług agencji mojej znajomej:

Multi PROGRESS
Magdalena Owczarek
ul. Warszawska 6
96-200 Rawa Mazowiecka
email: ubezpieczenia(małpa)rcu.com.pl

Nie zrażajcie się, że to nie wasza miejscowość. Wszystko załatwicie on-line :)

Czytany 9964 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 kwiecień 2022 19:57
Urso Branco

Z wykształcenia technik informatyk i pedagog. Z zawodu instruktor nauki jazdy. Fascynat doskonalenia techniki jazdy. Posiada uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii A, B, B+E, C, C+E, D, D+E oraz uprawnienia do szkolenia kandydatów na kierowców kategorii A i B. Instruktor w Szkole Motocyklowej MotoNiedźwiedź.

Media